İntrakavernöz Enjeksiyonlar

İntrakavernöz Enjeksiyonlar

İntrakavernöz Enjeksiyonlar

Sertleşme sorununun tedavisinde çağımızın getirdiği tıbbi imkanlar ile birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu tedavi biçimlerinden biri olan intrakavernöz enjeksiyonlar penisteki damarların açılmasını sağlayarak, bölgedeki kan dolaşımının sağlanmasına ve dolayısıyla sertleşme sorununun ortadan kalkmasına yönelik bir uygulamadır.

İntrakavernöz Enjeksiyon Hangi Hastalara Nasıl Uygulanır?

Sertleşme sorununun nedenleri oldukça farklı ve çeşitlidir. Öncelikle bu konuda hastanın fiziksel bir probleminin olup olmadığı incelenmelidir. Çünkü vücuttaki bazı hastalıklar sertleşme problemine neden olmaktadır. Bu incelemenin yapılmasının ardından sorun eğer fiziksel bir hastalığa bağlı ise, bu hastalığın tedavisine başlanmalıdır. Sertleşme sorununun temelinde psikolojik kaynaklı nedenler de yatabilir. Bu durumda hastanın bu sorununa inilerek psikoterapi gibi yöntemlerin uygulanması ile sorunun giderilmesi sağlanır. Tüm bu tedavilerde ilk olarak öncelikle hastanın yaşam biçiminin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yani hastanın uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları gibi unsurların iyileştirilmesi, sertleşme sorununun giderilmesinde etkili olacaktır.

Hasta bu yöntem ile herhangi bir değişiklik hissetmiyor ise, kendisine  PDE5I tedavileri başlanacaktır. Ancak bu her iki yöntemle de bir sonuç alınamayan hastalarda intrakavernöz enjeksiyonlar uygulanabilir. Bu uygulama hastanın penisine, daha açık bir ifade ile penis içerisinde yer alan süngerimsi yapılı dokuya enjeksiyon yönteminin uygulanmasıdır. Bu yöntem ile penise bazı ilaçlar enjekte edilmektedir. Bu sayede penis çevresindeki damarlarda herhangi bir dolaşım sorunu varsa, bu sorun giderilecek ve hastadaki sertleşme sorunu iyileştirilmiş olacaktır. Enjeksiyon işlemi hastanın bizzat kendisi tarafından yapılabileceği gibi hastanın eşi tarafından da uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın nasıl yapılacağı, hem hastanın kendisine hem de partnerine bizzat doktorun kendisi tarafından gösterilecektir.

İntrakavernöz Enjeksiyonlar Nasıl Bir Etki Göstermektedir?

Sertleşme problemini tedavi etme amacı ile uygulanmakta olan intrakavernöz enjeksiyonlar sayesinde penis damarlarının çevresinde yer almakta olan düz kasların gevşetilmesi sağlanmaktadır Bu kasların gevşetilmesi, damarlardaki kan akımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu etki, enjeksiyondan yaklaşık olarak 15 dakika sonra ortaya çıkacak ve peniste sertleşme sağlanacaktır.

Bu etki intrakavernöz enjeksiyonlar sayesinde herhangi bir cinsel uyaran olmasa dahi elde edilmektedir. Alprostadil adı verilen ilaç intrakavernöz enjeksiyonlar uygulamasında en yaygın biçimde kullanılan ilaçtır. Bu uygulamada atropin, vazoaktif intestinal peptid, forskolin, fentolamin, papaverin, türündeki ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar intrakavernöz enjeksiyonlar aracılığı ile penise verildiği andan itibaren etki hissedilmeye başlanmakta ve peniste sertleşme sağlanmaktadır.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken detay, eğer hastanın bu ilaçların bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjisi varsa, bunu mutlaka doktoruna belirtmesidir. Eğer hasta bu ilaçlara karşı bir alerjisinin olup olmadığını bilmiyorsa, bu durumda temkinli olmak adına bazı alerji testlerinin yapılması uygun olacaktır.

İntrakavernöz Enjeksiyonlar Herhangi Bir Yan Etki İçerir mi?

Etkili bir uygulama olan intrakavernöz enjeksiyonlar uygulamadan sonra penis üzerinde bir ağrı hissetmeye neden olabilir. Bu ağrıyla birlikte bazen peniste morarma gibi problemler de kendisini gösterebilir. Bu yan etkiler ortaya çıkarsa endişelenmeden durumu takip etmek gereklidir.

Eğer penisteki sertleşme ve ağrı dört saat gibi uzun bir zamana yayılıyorsa, bu durumda bir doktora başvurmak gerekecektir. Priapizm adı verilen bu yan etki hali, intrakavernöz enjeksiyonlar ile penise enjekte edilen ilacın etkilerini ortadan kaldıracak başka bir ilacın enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Bu uygulamanın özellikle yapılmaması gereken, riskli olarak adlandırılan hasta grubu kan pıhtılaştırıcı ilaçları kullanan hastalardır. Bu hastalar, kullandıkları ilaçlar hakkında detaylı bilgiyi mutlaka doktorlarına vermelidir. Bu konu, üroloji doktorlarının çalışma alanında bulunmaktadır. Konu hakkında merak edilenler ve yapılması gereken uygulamalar hakkında bu doktorlara başvurulabilir. Daha detaylı bilgi için https://www.ereksiyonhaplari.com/iletisim internet sitesini mutlaka ziyaret etmenizde yarar olacaktır.