Tadalafil Yan Etkileri

Tadalafil Yan Etkileri

Erkeklerde sertleşme bozukluğunu (erektil disfonksiyon) problemi çevresel ve psikolojik nedenlere bağlı olarak, yaş ilerledikçe daha sık görülen problemlerdendir. Sertleşme bozukluğu tedavisi için Sağlık Balkanlığı onayı ile satılan ve reçeteli olarak satılan ilaçlar yer almaktadır. Bu ilaçlar arasında etken madde açısından en çok bilinenlerden biri Tadalafil’dir. Tadalafil içeren ilaçlar oral yoldan (ağızdan alınan) kullanılan ilaçlardır. Tadalafil içeren ilaçlar cinsel aktivitenin meydana geleceği günlerde kullanılmaktadır.  Tadalafil, fosfoiesteraz tip 5 inhibitörü olarak bilinen sınıfta yer alan ilaçlardır.  Bu ilaçlar cinsel uyarım meydana geldiğinde GMP olarak bilinen molekülün salınmasına neden olur. GMP salınımı, peniste yer alan kan damarlarının genişlemesine neden olur. Genişleyen kan damarları, peniste daha fazla kan dolaşımına neden olarak penisin sertleşmesine yardımcı olur.

Tadalafil Nasıl Kullanılır?

Tadalafil, her ilaçta olduğu gibi hekim önerisi dahilinde kullanılmalıdır. Doktor aksini önermediği sürece, cinsel aktiviteden yarım saat önce ağızdan alınmalıdır. Tadalafil, doktor tarafından genellikle10 mg’lık düşük doz ile reçete edilmeye başlanır. Şikayeti olan kişide meydana gelen etkiye ve toleransa bağlı olarak gerekirse 20 mg’lık doza yükseltilir. Tadalafil, normalde yalnızca cinsel ilişkinin beklendiği günlerde kullanılsa da düzenli günlük ilişki planlanıyorsa, 2,5 mg ya da 5 mg gibi günlük dozlarda kullanımı reçete edilebilir.

Tadalafil Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Tadalafil yan etkileri mevcuttur. Tadalafil yan etkileri arasında en yaygın olanları baş dönmesi ve baş ağrısıdır. Tadalafil diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikle antihipertansif ilaç kullanan hastaların beraberinde kullandıklarında Tadalafil yan etkileri arasında postürel hipertansiyon görülebilir. Tadalafil yan etkileri arasında sık görülen baş dönmesine bağlı olarak ilacın kullanımından sonra araç kullanmamalı veya ağır iş makinesi ile çalışmamalıdırlar.

Tadalafil yan etkileri arasında nadiren de olan priapizm meydana gelebilir. Priapizm, ereksiyonun dört saatten uzun sürmesi anlamına gelir. Priapizm sırasında penis dokularının zarar görmesini önlemek için tıbbi tedavi gerekebilir. Ayrıca Tadalafil yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar (döküntü ve kurdeşen dahil), görmede bulanıklık, göz kapaklarının şişmesi, göz ağrısı ve gözde kızarıklık, bayılma ve yüzün şişmesi de yer almaktadır. Bu nedenle ilacın amacına uygun kullanıldığından, gereksiz ve yanlış kullanılmadığından emin olmak gerekmektedir.

Tadalafil Kullanan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Tadalafil, göğüs ağrısı (anjina pektoris), hastalarının sık kullandığı ilaç gruplarından olan nitratlarla birlikte kullanılmamalıdır. Ciddi kalp rahatsızlığı şikayeti olan, kalp krizi veya felç geçiren kişilerin,  tansiyonu çok düşük ya da kontrol altına alınamayan yüksek tansiyonunlu bireylerin, göz felci olarak da bilinen non-arteritik anterior iskemik optik nöropati (NAION) hastalığına bağlı olarak gelişen görme kaybına sahip insanların dikkatli kullanması gerekmektedir.

Tadalafil yan etkileri ile karşılaşmamak için ilacın doğru kullanılması önemlidir. Tadalafil’in doğru kullanımını eczaneden öğrenebilir, daha fazla bilgi için  https://www.ereksiyonhaplari.com/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.