Sertleşme Sorununun Tanısı

Sertleşme Sorununun Tanısı

Sertleşme Sorununun Tanısı

Penisin yeteri adar sertleşmemesi ya da sertleştikten sonra yeteri kadar bu durumda kalamaması hali sertleşme sorunu olarak ifade edilir. Sertleşme sorununa çözüm bulabilmek için öncelikle bu sorunun altında yatan sebebin bulunması gerekiyor. Sonrasında ise çözüm yollarının araştırılarak uygulanmasında yarar bulunuyor. Sorunun çözümünde başarılı sonuçlar elde edebilmek için öncelikle sertleşme sorununun tanısı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Tanı koymadan önce ise hastanın öyküsü tam anlamı ile bilinmelidir ki bu ip uçları tedaviyi doğru yere götürsün.

Sertleşme Sonunda Tanı Nasıl Koyulur?

Ülkemizde sertleşme sorununun tanısı koyulurken öncelikle tıbbi geçmiş hakkında detaylı bilgi elde etmek amacı ile hastanın daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar hakkında hasta ile görüşmeler yapılır. Penisteki kan akışının istenen seviyede olmamasından kaynaklanan sertleşme sorunu kalp hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu neden ile kalp rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmek sertleşme sorununun tanısı için önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra pelvik operasyonu geçiren hastalarda kaslarda zedelenme söz konusu olabiliyor. Böyle bir operasyon geçirip geçirmediği de tanı için önemli bir detay olacaktır.

Bunun yanı sıra hormonal bir bozukluk olup olmadığını anlayabilmek için birtakım testlerin de yapılması doğru tanıya ulaşabilmek açısından mutlaka uygulanması gereken bir adımdır. Cinsel problemleri tetikleyen konulardan biri de her ne kadar önemsenmiyor olsa bile sigara ve alkol tüketimidir. Bunun yanı sıra keyif verici maddelerin sıklıkla kullanılıyor olması da sertleşme sorunlarını tetikleyici niteliktedir.

Sertleşme Sorunu Tanısında Cinsel Öykünün Önemi

Hormonal, psikolojik ya da diğer sebeplere bağlı olarak erkeklerde sertleşme sorunu yaşanırken hastaların cinsel geçmişleri de bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Cinsel öykü sertleşme sorununun tanısı için doktor tarafından mutlaka bilinmelidir. Çünkü bu durum hastanın sorununu doğru tespit etme açısından oldukça önemlidir.

Sertleşme sorununun ne zaman başladığından geçmiş cinsel deneyimlere kadar her bir detay doğru sonuca ulaşmak için önemlidir. Bunun yanı sıra sertleşme sorununun ne kadar zamandı sürdüğü de atlanmaması gereken konular arasında yer alıyor. Orgazm ya da boşalma gibi sorunlarında olup olmadığı doktor tarafından detaylandırılacak konular içerisinde yer alıyor. Cinsel geçmişle ilgili bilgiler her ne kadar özel ve üzerine konuşulmak istenmeyen konular olsa da sertleşme sorununun tanısı için kritik bilgileri içeriyor.

Sertleşme Sorununun Tanısında Hangi Testler Uygulanır?

Tanı koymak amacı ile kişisel öykünün yanı sıra cinsel geçmiş ile ilgili de bilgi edinmek önemli olsa da bunlar tek başına yeterli gelmemektedir. Bu neden ile sertleşme sorununun tanısı için fiziki muayene ve bazı testlerin de yapılması yararlı olacaktır. Rektal muayenenin yanı sıra kanda bulunan PSA düzeyi yani prostat spesifik antejinin ne düzeyde olduğu testler ile araştırılır. Fiziksel muayene ile boyut ve şekilsel bozuklukların olup olmadığına dair bilgi de edinilmiş olur.

Şeker hastalıkları ya da testosteron hormonu da sertleşme sorununun tanısı için göz ardı edilmemesi gereken konular içerisinde yer alıyor. Yapılacak şeker testi ile kanda bulunan mevcut şeker seviyesi ölçülecektir. Bunun dışında kalp ritmi ve kolesterol de kan testleri ile yapılmaktadır. Penis hakkında detaylı bilgi edinmek için penisin tıbbi olarak görüntülenmesinden kan akışını sağlamakta olan damarların değerlendirilmesi için yapılacak olan kontraslı X ışını testine kadar her bir test doğru tanıya ulaşmak için yapılması gerekenler içerisinde yer alıyor.

Tüm bu değerlendirmeler kademeli olarak yapılmaktadır. Bu durumda hastanın psikolojik sorunları bulunuyorsa bu sorunların çözümü için öncelikle psikolog ile görüşmesi sağlanmaktadır. Sorunun çözümünde doğru teşhis her zaman başarılı sonucu getirir. Daha detaylı bilgi için https://www.ereksiyonhaplari.com/iletisim internet sitesini mutlaka ziyaret etmenizde yarar olacaktır.