Penis Protezi Tedavisinin Riskleri

Penis Protezi Tedavisinin Riskleri Videosu

Penis Protezi Kimlere Uygulanır?

Potansiyel riskleri ve protezden beklentiyi iyi kavramış hastalara uygulanabilmektedir. Diğer 1. ve 2. basamak tedavilere cevap alınamayan hastalara uygulanmaktadır. Fibrozis ve Peyroni rahatsızlığı olanlara uygulanmaktadır. Prostat kanseri tedavisi sonrasında sertleşmesi olmayanlara uygulanabilmektedir.

Penis protezinin ameliyatı ve işlevsel kullanımda görünümü

Erkeklerde sertleşme problemi ürolojik terminolojide, Erkeğin cinsel talebinin meydana gelmesine rağmen, doyurucu cinsel sertleşme için yeteri kadar sertliğe ulaşma ve bunu korumada başarısız olması hali olarak tanımlanır.

Penis Protezi Tedavisinin Riskleri

Penis Protezi Tedavisinin Riskleri

Penis Protezi

Mutluluk çubuğu tıp dilinde bilinen diğer adıyla penil protez sağlıklı ve güvenli bir cinselliğin sağlanması için kullanılmaktadır.
Penil protez sertleşme problemi meydana gelen erkeleri tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bununla Birlikte, yaygın görülen peyronie rahatsızlığı tedavisinin ayrılmaz bir parçası olarakta kullanılmaktadır. Basit olarak anlatmak gerekirse penise sertlik sağlamak için cerrahi olarak uygulanan içi sıvı/akışkan ile dolu iki yapay silindirdir. Bu ürünler, 1973 seneninden itibaren kullanılmaktadır. 100 binlerce insana sağlıklı bir şekilde uygulanmıştır. Penil protezler, yarı-sert (malleable, noninflatable, nonhidrolik), mekanik ve şişirilebilir (inflatable, hidrolik) olarak üçe ayrılır.

Yarı-sert Protezler

Dış tabakasının altında metal ya da plastik bir tel vardır. Bu protezler penisin kanla dolan bölümünün içerisine yerleştirilen ve sürekli sertlik imkanı sunan bir çift parçadan oluşur. Penis sürekli sert haldedir, yumuşama olmaz. Denizde, plajda ve havuzda mayo giyerken saklamak zordur.

Şişirilebilir (Hidrolik) Protezler

Yeni modeller halen üretilmektedir. Bir çok saygın merkezde ve saygın Erektil Disfonksiyon kliniklerinde bu yeni modeller tercih edilmektedir. Şişirilebilir penil protezler (mutluluk çubuğu), silindirler, bir pompa ve bir rezervuardan meydana gelmesine karşın farklı kombinasyonlarda da monte edilebilir. Yeni penil protez modellerinden olan şişirilebilir penil protezler her geçen gün daha fazla hastaya uygulanmakta ve penisin enine ve boyuna büyümesine imkan sağlamaktadır. Kozmetik açıdan kuşkusuz en iyi sonuçlar elde edilmektedir. Dışarıdan ameliyat izi veya protezi belli edecek hiçbir belirti yoktur ancak şişirilebilir penil protezler pahalıdır.

Nelere Dikkat Edilir?

Psikolojik nedenlerle ilişkili olarak sertleşme sorunu meydana gelen hastalara protez takılması sakıncalı olabilmektedir. Bu durumdaki hastaların ilk önce psikolojik tedavi görmesi gerekmektedir. Eğer sertleşme sorunu devam ediyorsa üroloji doktoru ile beraber protez takılıp takılmayacağına karar verilmelidir. Penil protez operasyonunun potansiyel riskleri ve operasyondan beklentinin ne olması gerektiğini detaylı olarak  hastaya anlatılır. İşlemden bir süre önce hastandan operasyon onay formunu okumaları istenir. Hastalara uygulamanın öncesinde penisin uzunluğunun penisin anatomik yapısına göre 1-2 santim uzayabileceği yada kısalabileceğinin uyarısı yapılmaktadır. Bazı erkeklerde operasyondan sonraki bir kaç hafta süresince boşalmanın kolay olmayacağı ya da gecikmeli olabileceğine dair bilgilendirme yapılır. Ayrıca penis protezinin (mutluluk çubuğu) nasıl kullanılacağına dair anlatım yapılır. Detaylı bilgi için tıklayınız.